top of page

Sperm Engelleyici Erkek Doğum Kontrol Yöntemi Test Ediliyor

Günümüzde kadınlar doğum kontrol hapı icat edildiğinden beri kendi bedenleri üzerinde daha çok kontrol sahibi olsalar da istenmeyen hamilelikleri engelleme konusunda kadınlara erkeklerden çok daha fazla yük biniyor.


Virginia merkezli bir girişim olan Contraline, bu durumu değiştirmeyi umuyor. Şirket erkekler için yeni tür bir gebelik önleyici mekanizma geliştirdi ve ilk klinik araştırma için dört kişiye implante etti.


Bu yöntem diğer erkek doğum kontrol haplarının işleyişinden farklı olarak hormon içermez ve amacı sperm üretimini durdurmak ya da azaltmak değildir. Şirketin yöntemi spermin nihayetinde boşalacağı üretraya ulaşmasını engellemek ve böylelikle kadının rahmine girmesini ve yumurtaları döllemesini engellemektedir.


Spermler testislerde üretilir ve testislere komşu bir tüp olan epididimiste depolanır. Daha sonra epididimisten bir fibromasküler tüp olan vas deferens kanalı ile üretraya taşınır. Şirket, geliştirdiği yöntem ile spermlerin vas deferans’tan geçmesini engeller.


ADAM adı verilen bu kontraseptif, lokal anestezi kullanan ve 30 dakikadan kısa süren bir ayakta tedavi prosedürü ile doğrudan vas deferense enjekte edilen bir hidrojel şeklindedir.


Şekil 1: Vas deferens kanalına enjekte edilmiş jel ve spermlerin gelişi


Jel, boşalımı ya da hissi etkilemeden sperm akışına bir bariyer görevi görerek spermin tüpten geçmesini engeller. Engellenen sperm doğal olarak bozulur. Jel, kullanım ömrünün sonunda spermlerin vas deferans’tan akmasına izin verir.


Doktorlar enjeksiyonu yapılan bu kontraseptifinin parametrelerini üç yıl boyunca izleyecek ve güvenirliğini gözlemleyecekler. Yan etkilerin hafif ağrı ve minik şişlik olduğu bildiriliyor ancak bunların yalnızca enjeksiyondan sonra mı yoksa daha uzun süreli mi olduğu belli değil. Ayrıca bu yan etkiler, birçok kadının yaşadıklarıyla karşılaştırıldığında çok daha düşük düzeyde.


Erkekler için olan kontraseptif çalışmalarında en az bir hormonal kontraseptif bulunuyor. Adı ‘Nestorone’ olan jel, erkeklerin kürekkemiğine sürülüyor (vücudun tüm bölgeleri arasında, hem uygulama kolaylığı hem de söz konusu bölgeye yakınlık açısından bu garip bir seçim gibi görünüyor ama vücut gizemli şekillerde çalışıyor).

Jel, kandaki testosteron seviyelerini korurken testislerde testosteron üretimini engelleyen hormonlar içerir, böylece erkeklerin libidosu veya cinsel işlevi üzerinde olumsuz bir etkisi olmaz. Ağustos 2022’de, 100 çiftle yapılan bir yıllık klinik çalışmanın tamamlandı. Çalışma, 320 çiftin daha kayıt altına alınarak 2024 yılı sonuna kadar tamamlanmasını hedefliyor. Erkeklerin doğum kontrolünün yükünü paylaşmasını sağlamak, günümüzdeki seçeneklere sahip olmaktan daha fazlasını gerektirecektir.


Hamileliğin meydana geldiği yerin kadın bedeni oluşu ve 1960’lardan bu yana kadınlara yönelik doğum kontrol haplarının yaygın olmasından dolayı baskın düşünce, vücudumuzun bebek yapmasını engellemekten kadınların sorumlu olduğudur. Hormonal doğum kontrolünün getirdiği yan etkiler -kilo alımından baş ağrılarına, mide bulantısına, düşük libidoya ve kanamaya kadar- ciddi olabilir, ancak bunlar normal bir sürecin bir parçası olarak görülmeye başlandı. Erkeklerin sadece erkek doğum kontrolü fikrine alışması değil, aynı zamanda buna isteyerek katılması ne kadar sürebilir? Amerikan Androloji Derneği'ne göre ("androloji", erkek sağlığıyla ilgilenen tıp uzmanlığını ifade eder), çok uluslu anket verileri, erkeklerin yüzde 29 ila 71'inin erkek hormonal kontraseptif kullanacağını söylüyor. Bu, farklı ülkeler ve kültürler arasındaki değişen duyguları yansıtabilecek oldukça geniş ve kesin olmayan bir aralıktır. Yine de belki iyi bir şekilde şaşıracağız. Contraline'in kurucu ortağı ve CEO'su Kevin Eisenfrats'a göre şirket, ürününü denemek isteyen erkek sıkıntı çekmedi. Bir basın açıklamasında, "ADAM Çalışması için hasta talebi muazzam oldu, tüm deneme, kayıt açıldıktan sonraki üç hafta içinde aşırı abonelik aldı" dedi. "Klinik geliştirme yoluyla ADAM'ı ilerletmeyi ve insanların doğum kontrolü hakkındaki düşüncelerini dönüştürmek için bu ürünü piyasaya sürmeyi dört gözle bekliyoruz."Yazar: İlayda Özlü

Picture.1 contraline-male-birth-control-hydrogel-sperm-300x266.jpg (300×266) (singularityhub.com)


Ramirez, V. B. (2022, November 16). A New Sperm-Blocking Male Birth Control Method Is Being Put to the Test. Singularity Hub. https://singularityhub.com/2022/11/16/a-new-sperm-blocking-male-birth-control-is-being-put-to-the-test/


ความคิดเห็น


bottom of page