top of page

OKYANUSLARDAKİ BALIK SAYISI 1970’TEN BERİ YARIYA İNDİ


    WWF’nin açıklamalarına göre okyanuslardaki balık miktarı 1970’ten beri yarıya indi. Aşırı avlanma ve diğer tehditler balık miktarını çöküşün eşiğine getirdi. WWF ve Londra Zoologlar Derneği’ne göre ton balığı, uskumru, palamut gibi bazı ticari değeri yüksek balıkların miktarı neredeyse yüzde 75 düştü.  


WWF’nin genel müdürü Marco Lambertini, Reuters’ın yanlış yönetiminin okyanusları çöküşün eşiğine getirdiğini ve hem okyanus ekosistemi hem de yiyecek güvenliği açısından kritik öneme sahip olan türlerin sayısında çok büyük bir azalmanın olduğunu söyledi. Okyanuslar kendilerini çabuk toparlayabilir ama bunun da bir sınırı var. Rapora göre 1970 ve 2012 yılları arasında balık, deniz memelisi, kuş ve sürüngen popülasyonlarının sayısı yüzde 49 azaldı. Sadece balıklar için bu düşüş yüzde 50.


Londra Zoologlar Cemiyeti’ne göre takip edilen 5.829 popülasyondan; fok, kaplumbağa, yunus ve köpek balığı gibi 1.234 türünün sayısı daha önce iki katıydı.


Milyonlarca hayvan Dünya’nın okyanuslarından çok kısa bir sürede kayboldu. Ken Norris’e göre bu, torunlarımıza bırakacağımız çok berbat bir miras.


 Çoğu balığa yuva olan mercan resiflerine ve mangrovlara verilen zararlar da aşırı avlanmanın neden olduğu problemlere ekleniyor. Diğer tehditler ise sahillerdeki beşeri yapılaşma, kirlilik ve sıcaklığı artırıp suyu daha asidik olmasına neden olan iklim değişikliği.


Araştırmalara göre Dünya’nın balıkçı filoları çok büyük ve her yıl 14-35 milyar dolar kadar para yardımıyla destekleniyor. Hükümetler yeni bir sürdürülebilir kalkınmayı hedefliyor. Bu kalkınma planı aşırı balık avlamayı ve zararlı balıkçılık uygulamalarını 2020’ye kadar durdurmayı ve olabilecek en kısa zamanda stokları eski haline getirmeyi amaçlıyor.


 Lambertini’ye göre, balık avlama sahalarını kapatmak ve illegal balık avına karşı sıkı önlemler almak stoklara iyileşme fırsatı tanıyacak. Fiji gibi bazı av bölgeleri de daha güçlü önlemlerle yeniden gözden geçirildi.


 BM Gıda ve Tarımcılık Organizasyonuna göre Dünya deniz balıklarının toplam miktarı 2011’de 82.6 milyon tonken 2012’de 79.7 milyon tona düştü. Okyanusları korumak uzun vadede ekonomik gelişime, açlığı durdurmaya ve gıda güvenliğini artırmaya yardım edebilir.

Çeviren: Ecem KUŞCUOĞLU

Comments


bottom of page