top of page

Mali Çöl Fillerinin Nesli 3 Yıl İçerisinde Tükenebilir

Bu yıl Şubat ayına kadar toplam 16 fil öldürüldü, 80’den fazlası ise 2015 yılı içerisinde katledildi

DAKAR, 28 Ocak (Reuters) – Mali fillerini korumak amacıyla oluşturulan grubun açıklamasına göre, hükümet onları korumak için bir şeyler yapmazsa, Mali filleri, Dünya’da sadece iki tane kalan sürülerden biri, 3 yıl içinde yok olacak.

Kaçak avcılar, hukuki düzenlemelerin bulunmadığı kuzeyde fildişi ticaretini hızlandırmak için giderek büyüyen İslami ayaklanmadan ve diğer karışıklıklardan yararlanıyor.

WILD Vakfı adına yürütülen Mali Filleri Projesinin müdürü Susan Canney, bu aya kadar 16 filin öldürüldüğünü ve 2015 yılında 80’den fazla filin katledildiğini söyledi.

Canney, Reuters’a verdiği demeçte, 50 tane korucuyu görevlendirmeye hazır olduklarını fakat hükümetten gelecek olan resmi onayı ve ateşli silahları beklediklerini söyledi.

“Mali katledilen filler için direniyor… Bu hızda ilerlemeye devam edersek, 3 yıl içinde hepsi yok olacak.”

2007 yılında yapılmış olan son havadan sayım geriye 350 filin kaldığını göstermişti.

Batı Afrika ülkelerinin hükümetleri bu açıklamalara henüz ulaşamadı. Ordu, gözetimi arttırmak için son haftalarda Gourma bölgesine bazı güçler gönderdi.

Canney’in söylediğine göre, Mali fillerine ait dişlerin karaborsada 3 milyon CFA Frangına (5000$) kadar satılıyor.

Gine Körfezi ve Nil Havzası arasında uzanan Afrika çölleri ve savanaları binlerce fili barındırıyordu fakat kaçak avlanma ve habitat kaybı fil sayısının hızlı bir şekilde düşmesine yol açtı. Artık çoğu küçük ve dağınık gruplar halinde yaşıyor.

Bilinen diğer çöl sürüsüne ise Namibya ev sahipliği yapmaktadır.

Bunun dışında, filleri korumak için kampanya yürüten grubun açıklamasına göre bu hafta Gabon polisi, haftalardır devam eden aramalar sonucunda fildişi kaçakçılığı şüphesiyle 3 kişiyi tutukladı.

3 Gabonlu erkek 43 kg fildişiyle Tchibanga’da yakalandı. Geçen ay, Gabon hükümeti yaklaşık 200 kg fildişini ele geçirdi, bu ele geçirdikleri en büyük miktar olabilir. ($1 = 598.3900 CFA frangı) (Rapor: Emma Farge, Ek raporlar: Libreville’den Gerauds Wilfried Obangome , Bamako’dan Tiemoko Diallo ve Dakar’dan Edward McAllister; Edit: Andrew Heavens)

Çeviren: Gizem Pınar Arslan

Comments


bottom of page