top of page

Deniz Kuşu Nüfusunun 1950’lerden bu yana %70 Azaldığı Belirlendi

University of British Columbia’da yapılan çalışma, Dünya üzerinde izlenen deniz kuşu popülasyonlarında 1950’den beri %70 azalma olduğunu gösterdi. Bu durumdan çıkarılan ilk sonuç deniz ekosistemlerinin iyi durumda olmadığı.

UBC’de master öğrencisi olan Michelle Paleczny  ve çalışma arkadaşlarının yeryüzünde yaşayan kuşların %20’sine denk gelen 500 kuş popülasyonu hakkında yaptığı derleme çalışması toplam nüfus kaybının %69.6’a ulaştığını gösterdi. Bu, 60 yılda 230 milyona yakın kuşun kaybı demek.

Kuşların deniz ekosistemlerinin durumu hakkında oldukça iyi göstergeler olduğunu söyleyen Paleczny; bu kadar büyük kayıpların yaşanmasının, deniz ekosistemlerinde bir şeylerin yolunda gitmediğini gösterdiğini ekledi.


                         Telif Hakkı: Daniel Donnecke

Bu büyük kaybın bir çok sebebi var; bu sebeplerin başında deniz kuşlarının besin kaynağı olan balıkların aşırı avlanması, kuşların av ekipmanlarına takılması, plastik ve petrol kirliliğinin kuşları etkilemesi, yerel olmayan türlerin kuş habitatlarına giriş yapması ve kuşların yaşayıp ürediği habitatların küresel ısınma ve insan etkinlikleri sebebiyle yok olması geliyor.

Bir çok deniz kuşu türü Dünya üzerindeki okyanusları dolaştıktan sonra koloniler kurup ürer. Bilim insanları kuş popülasyonlarındaki değişimleri takip ederek, okyanus ekosistemleri hakkında bilgi edinebilirler. İkonik albatroslar bu durumun güzel bir örneğidirler; uzun yaşamları boyunca okyanuslar üzerinde uzun mesafeler kateden albatroslar, bir çok insan tehdidiyle karşılaşır ve bir kısmı bu yolculuklar sırasında uzun balık ağlarına takılıp boğulurlar, aynı kaderi paylaşan diğer yüz binlerce deniz kuşu gibi.

Deniz kuşlarının azalmasının kıyı ve deniz ekosistemlerinde önemli sonuçlara yol açacağını belirten Paleczny, kuş türlerinin korunması yolunda uluslarası iş birliğinin geliştirilmesi gerektiğini vurguladı. Deniz kuşları, bu ekosistemlerde önemli rollere sahiptirler: bazı türleri yiyip bazılarına yem olurlar. Ayrıca, dışkıları yoluyla denizdeki besin tuzlarının karalara taşınmasında etkilidirler.

Çeviren: Batuhan Çağrı Yapan

Kaynak: ScienceDaily

Comments


bottom of page